Veliko število povabljenih društev in posameznikov je društvu čestitalo za 20. “rojstni dan”, se društvu zahvalilo za povabilo, predstavniki so jim izrekli priznanje za prehojeno pot -seveda za njihovo uspešno delovanje in jim predali simbolična darila.
Predsednica društva se je vsem lepo zahvalila in prisotne povabila k polno naloženim mizam s skrbno in okusno pripravljeno hrano, pecivom, dobro pijačo in domačim še toplim kruhom v plenerju "Milana Palčiča - gostilna Sočerga".
Slike in video posetek dovolj zgovorno prikazujejo:
prireditev samo in prijetno vzdušje vseh prisotnih.
Prispevek: Viktor Udovič
Foto: Viktor Udovič
Prireditev sta posnela: Marko in Jasna Knez
Montaža: Aljaž Sulčič
S skeči in smehom nad istrsko mižerijo
Vsak kraj ima svojo tradicijo, ki se jo trudijo ohranjati različna društva. V Gračišču domujejo Šavrini in anka Šavrinke, ki letos praznujejo 20-letnico obstoja. Jubilej so obeležili v soboto, 17. decembra, kjer jih je pričakala do zadnjega kotička zasedena dvorana KS Gračišče.
V Gračišču se je zapisovala zgodovina, ko so ob pustovanjih nastajale makete oslov v naravni velikosti izpod rok marljivih žena in mož. Z njimi je naključna postava skupine osvajala srca gledalcev na povorkah v Portorožu, Postojni, Izoli, Kozini ... Iz te skupine se je rodilo društvo, ki je želelo svetu predstaviti že velikokrat prej omenjene šavrinke in šavrine. 16. decembra leta 1996 so se tako člani društva Šavrnini in anka Šavrinke navdušeno predali svojemu poglavitnemu cilju, t.j. ohranjanju istrske identitete. Svoj prvi nastop z naslovom Šavrini in anka Šavrinke nekoč so imeli že leto zatem v gledališču Koper. S skrajšanim programom so sprejemali pohodnike, turiste, upokojence in šolarje in jim na svojevrsten način povedali kaj je “šavrinija”.
Z znanim in poznanim pa se nikoli niso zadovoljili. Vrtali so v nedrje istrske dediščine in ugotovili, da je ta kljub pregovorni mižeriji zelo bogata. Vrnili so se v preteklost, kakšnih 100 let nazaj, in zagnano začeli iskati še nezapisane zgodbe, pozabljene pesmi in melodije. “Ljudem smo želeli nekaj pokazati, toda v negotovih začetkih smo pri ljudeh še iskali, kaj bi jih zanimalo in pritegnilo,” pove predsednica društva Marija Knez in nadaljuje, da so se pogosto obračali na pisateljico in pripovedovalko zgodb o šavrinskem življenju Marijo Franca, ki je bila neusahljivi vir tovrstnega gradiva. Iz krajših zgodb so tako najprej nastali krajši prizori - skeči, ki so govorili o življenju non in noničev. Prepletli so jih še s pesmimi, ki so jih Šavrini in Šavrinke prepevali ob različnih priložnostih. Danes so Šavrini in anka Šavrinke priljubljeni povsod, kjer nastopajo in s svojo energijo in pristnostjo zavzamejo oder.
Šavrinstvo ni le pustna povorka
Tudi pustne povorke niso bile več naključna postavitev in predstavitev likov. “Ugotovili smo namreč, da je šavrinstvo veliko več, da je to dokaj resna zadeva, da ni le pustna šala, da je to način življenja, ki te potegne,” pripoveduje Knezova. Tako so obudili pustno masko Cundra s spremljevalnimi liki in vse prikazali na pustovanjih v Ljubljani, Domžalah, na Igu, v Ribnici, Ilirski Bistrici in še kje.
Približno na polovici zdajšnjega
delovanja društva je nanje postal pozoren Marjan Tomšič. Bil je presenečen in navdušen nad njihovim preprostim in avtentičnim ustvarjalnim delom, ki je nekoč zapisal: “Ko sem jih gledal na odru in poslušal njihovo narečno govorico, sem presenečen ugotavljal, da ti Istrani 'igrajo' sami sebe; torej nikogar ne posnemajo, ne predstavljajo drugega življenja, ampak le svoje sedanje in preteklo, torej življenje non in nonotov. Prav zato so tako močni in prepričljivi.”
Posebej zanje je napisal komedijo Južić in Juća, v kateri so se nastopajoči dokaj hitro našli. 23. marca 2004 so igro premierno odigrali v telovadnici OŠ Gračišče in jo od tedaj uprizorili že več kot 60 krat. Predstavili so jo v Dubrovniku, Splitu, v notranjosti Slovenije in drugod v zamejstvu. V Kranju so s komedijo med osmimi skupinami na tekmovanju zasedli četrto mesto.
V začetku so imeli od 20 do 30 nastopov letno, toda povpraševanje je naraščalo, postajali so vse bolj priljubljeni. Število nastopov je naraščalo, gledalci so radi hodili na njihove nastope in prireditve povsod, kjerkoli so se pojavili. Leto 2006 se je tako v anale društva zapisalo kot rekordno, saj so s pripravljenimi igrami nastopili kar 53 krat, celo po dvakrat na dan! Vse to jim je dajalo novega zagona. “Zavedali smo se, da ustvarjamo za ljudi. Kljub temu pa smo leta 2010 ostali nadvse presenečeni nad vabilom na prireditev ob prazniku Mestne občine Koper, kjer so nam podeli za nas največje priznanje, Priznanje z veliko plaketo MOK,” navdušeno pove Knezova.
Povezani z okoljem
Poleg tega, da Šavrini in anka Šavrinke ljudi zabavajo z odrskimi prigodami, v sodelovanju z Mestno občino Koper in Gobarskim mikološkim društvom slovenske Istre v okviru projekta Skrivnosti od ušes Istre do morja vse, ki se želijo udeležiti zanimivega izleta obenem pa se naučiti marsičesa novega, popeljejo na učno pot Movraž z Movraško valo oz. na pot, ki so jo poimenovali Obrobje Movraške vale.
V letih svojega delovanja je društvo izdalo tudi dve brošuri, in sicer ob deseti in petnajsti obletnici delovanja, kjer je poleg zavidljivih dosežkov društva tudi veliko zanimivih zgodovinskih podatkov o
šavrinkah in šavrinih. Na tak način ter seveda skozi različne gledališke prizore in samostojne nastope približujejo življenje in delo istrskega človeka izpred 100 let.
Ob 20. obletnici so Šavrini in anka Šavrinke povabljene goste razveselili z novim skečem, veliko se je pelo in plesalo. Kot gosta sta nastopila pevski zbor Dragonarji iz Unca in folklorna skupina iz Starega trga ob Kolpi v Beli Krajini. Jubilejno prireditev so kot doslej finančno podprli Mestna občina Koper Krajevna skupnost Gračišče ter Javni sklad za kulturne dejavnosti, za kar so jim v društvu neizmerno hvaležni. Prav posebno presenečenje z globoko simbolno vrednostjo pa so zanje pripravili v Gostilni pri Milanu v Sočergi. Dve veliki košari svežega, doma pečenega kruha sta v dvorano prinesli kaj drugega kot nostalgičen vonj po tem kar društvo pravzaprav predstavlja - ljubo šavrinsko življenje!
PN - ISTRA
KATJA BERTOK